Produkty
Přihlášení
Uživatel:
Heslo:

E-mailový zpravodaj
 
 

Informace o novinkách a akcích na Váš e-mail.

Karetní hry

Sběratelské karetní hry

 

Někdy se označují zkratkou CCG z anglického collectible card game, popřípadě a řekli bychom i více TCG z anglického trading card game. TCG jsou určitým typem karetních her, do níž si každý z hráčů přinese svůj vlastní balíček karet, sestavený z karet, které si koupil nebo vyměnil s jinými hráči. Hráč se tak současně stává sběratelem, jehož úkolem je nasbírat co nejlepší karty a vytvořit si z nich balíček tak, aby spolu co nejlépe spolupracovaly. Každý hráč má jiný balíček, podle toho, jaký styl hry preferuje, jaké karty dokázal nasbírat a jaké balíčky soupeřů chce zejména porážet.

 

 
 
Sběratelské karetní hry bývají obvykle vytvořeny na motivy nějakého sci-fi nebo fantasy příběhu, přičemž jednotlivé karty představují jeho postavy, místa, předměty a události. Příběh bývá buď napsán speciálně pro hru (Magic: the gathering), nebo je hra inspirována nějakým již existujícím dílem. Sběratelské karetní hry vznikly podle téměř všech rozšířených sci-fi nebo fantasy děl, například Pán prstenů (Lord of the Rings), Harry Potter, Hvězdné války (existují dokonce dvě verze), Pokémon, ale i Xena a další. S pokračováními příběhu vycházejí další, rozšiřující edice hry, které obsahují nové karty, které mohou hráči použít ke stavbě svých balíčků.

 

 
 
Sběratelské karetní hry se zpravidla prodávají buď v sadě pro jednoho či dva začínající hráče (obsahuje jeden či dva balíčky karet určené bez dalších úprav rovnou k hraní včetně návodu či dalších k hraní potřebných pomůcek - kostka, žetony apod.) a pak v doplňujících baleních (tzv. booster), v nichž jsou obsaženy v různém ovšem předem daném počtu náhodně vybrané karty (teoreticky by žádná dvě balení v prodeji neměla obsahovat přesně stejné karty). Zpravidla se karty dělí na běžné (tzv. common), neobvyklé (tzv. uncommon) a vzácné (tzv. rare), v některých hrách i extra vzácné (u Magic: the Gathering tzv. Mythic rare), a to podle toho, kolik exemplářů od každé z nich bylo vytištěno. Nejvíce exemplářů bývá vytištěno od běžných karet, méně od neobvyklých, méně od vzácných a nejméně od extra vzácných. Hráči si mezi sebou mění či prodávají jednotlivé karty za dohodnuté ceny, které jsou tím vyšší, čím méně exemplářů od příslušné karty bylo vydáno a čím je karta lepší ve hře. Na každé kartě bývá uvedeno, co tato karta umí. V ČR se většina sběratelských karetních her prodává v angličtině, ale existují i české karetní hry jako např. Wasteland nebo Doom Trooper.

 
 
První karetní hra tohoto typu byla The Base Ball Card Game z roku 1905. V současnosti je nejúspěšnější hrou Magic: the Gathering (MTG), která vznikla v roce 1993 v USA. Její úspěch byl podnětem pro vznik mnoha dalších sběratelských karetních her, žádná z nich však nedosáhla úspěchu MTG, který je dnes v prodeji ve většině zemí světa a pořádají se v něm mistrovství světa a profesionální turnaje, dotované vysokými částkami pro vítěze.
 
 
Zdroj: kompilace
Novinky
Stezky tukanů
15.01.2021

Churchill
15.01.2021