Produkty
Přihlášení
Uživatel:
Heslo:

E-mailový zpravodaj
 
 

Informace o novinkách a akcích na Váš e-mail.

Magic - Formáty

Magicové formáty a zakázané karty

 

Magicové turnaje se dělí do dvou velkých skupin

 

      Limited (na turnaji dostanete produkt, se kterým na turnaji hrajete)

   Constructed a eternal (hrajete s předem „doma“ postaveným balíčkem, ve kterém se můžou vyskytovat pouze určité karty)

 

Limited formáty

 

Nejoblíbenějším limited formátem je boosterdraft (někdy zkráceně „draft“), kdy dostanete 3 boostry (rozšiřující balíčky obsahující 14 náhodných karet) a podle předepsaného postupu si z nich postavíte svůj hrací balíček.

 

Trochu zjednodušeně se podíváme na to, jak se vlastně draftuje:

První balíček otevřete, prohlédnete si karty a jednu si vyberete (je to možná začátek vašeho budoucího balíčku, se kterým potom odehrajete turnaj), zbytek karet pošlete sousedovi po levici. Zprava vám také dojdou karty, ze kterých si opět vyberete kartu a zbytek z boostru zase pošlete dál. Takto se postupuje, dokud se nerozebere celý boostr. Pak mají hráči nějaký čas na to, aby si prohlédli karty, které během draftování prvního boostru nabrali a pokračují svým druhým boostrem, který tentokrát ale posílají na druhou stranu, tedy doprava. Jakmile se rozebere druhý boostr hráči mají opět možnost podívat se na své nadraftované karty a následuje draftování posledního boostru, který po vybrání své karty pošlou doleva (stejně jako první boostr).

Jakmile mají hráči nadraftováno, vezmou svých 42 karet a mají určený čas na to, aby si z těchto karet a libovolného počtu základních zemí (které vám většinou zapůjčí organizátor turnaje) postavili minimálně 40-ti karetní balíček. Zbytek karet, které hráči nepoužili do svého balíčku, slouží jako sideboard.

 

Dalším velmi hraným limited formátem je sealed deck. Hráč obdrží od organizátora produkt (šest boostrů, případně 8 boostrů při dvouhlavém obru). Z těchto boostrů si rovnou postaví balíček (případně balíčky), pro který platí stejná pravidla jako u draftu.

 

Existují i další oficiální limited formáty např. rochester draft a samozřejmě velká řada neoficiálních formátů (jedním z nejoblíbenějších je minimaster).

 

Ačkoliv se může zdát, že limited formáty jsou dražší (mají většinou větší vstupné, než constructed turnaje), hráč ale nepotřebuje vlastnit žádné karty a stavět si balíček, který mnohdy stojí i několik tisíc korun, za to si vždy z turnaje odnese nové karty a místo pouhého nakupování produktů si ještě zahraje.

 

Constructed formáty

 

Constructed formát je vymezen seznamem zakázaných a omezených karet a edic. Jedná se o Block, Standard, Extended a Modern. Na tyto turnaje si balíčky připravujete a stavíte před turnajem „doma“.

 

Seznam zakázaných karet pro jednotlivé typy turnajů najdete zde. Tento seznam se vždy jednou za čas mění, WotC (firma vyrábějící Magic) se tímto snaží zamezit tomu, aby na hracím poli převládli stejné balíčky využívající nějaké „smrtící“ kombinace karet, proti které se velmi těžko bojuje.

 

Seznam povolených edic se mění vždy s příchodem první sady nového bloku koncem září, protože pro jednotlivé formáty (kromě Modernu) platí následující:

 

  • Block obsahuje pouze 3 edice daného bloku (jiné karty se nesmí v balíčku vyskytovat).
  • Standard obsahuje vždy maximálně 2 celé bloky a 2 základní sady, tedy 8 edic. Jakmile vyjde 9. sada (tedy první sada nového bloku), nejstarší základní sada a celý starý blok standard opustí.
  • Extended obsahuje max. 16 sad, po příchodu 17. sady stejně jako u standardu extended opustí nejstarší základní sada a nejstarší blok legální na extendedu.

 

Pro větší přehlednost se podívejte na tuto stránku, kde je vše velice pečlivě znázorněno, barevně odlišeno a aktualizováno, včetně obrázků a názvů sad:

 

http://www.wizards.com/magic/TCG/Article.aspx?x=mtg/tcg/products/allproducts#sets

 

  • Modern je constructed formát, na kterém jsou povoleny, všechny edice s novým designem (a samozřejmě starší karty, které vyšli znovu). Momentálně obsahuje vše od 8th edice a Mirrodin blocku a novější sady. Modern stojí tak trochu na pomezí mezi constructed a eternal formáty.

 

Na constructed turnaje je potřeba mít minimálně 60-ti karetní balíček ve kterém se jedna karta (kromě základní země) nesmí opakovat více jak 4x (což u limited neplatí). Dále máte možnost používat sideboard, který ale musí obsahovat přesně 15 karet.

 

Eternal

 

Eternal je formát podobný těm z constructed, ale rozdíl je v tom, že se můžou hrát všechny karty ze všech edic s výjimkou zakázaných a omezených karet (omezenou kartu smíte mít v balíčku jen jednou).

 

  • Legacy (na tomto formátu jsou pouze zakázané karty, jejich seznam najdete zde)
  • Vintage (obsahuje jak zakázané, tak pouze omezené karty, seznam je zde)

 

 

Eternal formáty je mohou jevit jako neúnosně drahé v porovnání s jinými, neboť některé velmi staré a vzácné karty stojí i několik tisíc. Výhodou eternal formátů je to, že edice tzv. nerotují, takže není potřeba stále obměňovat svůj „arzenál“ karet a po počáteční investici stačí jenom občas dokoupit novinku, která by se mohla hodit do vaší strategie.

 

 

Existuje spoustu dalších formátů např. Commandeer, kdy hrajete přesně stokaretní balíček v barvách vašeho generála a každou kartu máte v balíčku maximálně jednou. Navíc můžete hrát vašeho generála kdykoliv z tzv. commandeer zóny, kam se umístí před samotnou hrou a pokaždé když umře. Existují allcommon formáty, kde se mohou hrát pouze karty s raritou common (velmi oblíbenou variantou je např. pauper). Highlander je obdoba commandeer decku, jen bez generála. V našem klubu můžete vyzkoušet např. „Tower“, což je balíček, ve kterém se žádná (krom základních zemí) neopakuje a všichni hráči sedící u stolu lížou karty ze společné knihovny čítající přes 500 karet.

 

Existuje spousta různých variant, jak magic hrát, ať už jako duely (jeden proti jednomu) nebo různé formy multiplayer hraní (dvouhlavý obr, mela, kolečko, pentagram…). Přijďte se podívat do našeho klubu a vyzkoušet, co bude nejvíce vyhovovat vám a vašim přátelům.

 

 

Novinky
Stezky tukanů
15.01.2021

Churchill
15.01.2021