Produkty
Přihlášení
Uživatel:
Heslo:

E-mailový zpravodaj
 
 

Informace o novinkách a akcích na Váš e-mail.

Novinky ze světa comicsu 5 (09.06.2020)

Po delší odmlce zdravím všechny comicsové nadšence a také všechny zákazníky Black Lotusu, kteří možná comicsům neholdují. Ale pod heslem „nikdy není pozdě začít s comicsy“, do nich třeba v herně nakouknou a nechají se zlákat zajímavými světy a postavami. Máme za sebou velmi obtížné období a já doufám, že jste jej všichni ve zdraví zvládli. Virus měl a stále má velký vliv na naše životy, na fungování obchodů, vydavatelů a na průmysl celkově. Nabité plány (nejen) comicsových vydavatelství dostaly těžký úder, mnoho z nich stěží toto období přežilo a spousta plánovaných comicsů se posunula na podzim, některé až na příští rok. I přes tuto komplikovanou situaci několik zajímavých comicsů vyšlo a já Vám nyní některé z nich představím a doporučím. Jestliže budete mít možnost, přijďte se na ně podívat přímo do Black Lotusu a rozhodně neprohloupíte, pokud je rovnou i zakoupíte. Pojďme se tedy podívat na několik pěkných comicsových kousků, které se dostaly do prodeje v období od března do června.

 

Magic the Gathering: Chandra

 
 

 

Tímto comicsem musíme prostě začít, ať chceme nebo ne. Poprvé se k nám v češtině dostává oficiální comics ze světa populární karetní hry Magic the Gathering, kterou patrně nemusím nijak představovat. Tato kniha se zaměřuje na osud Sférochodkyně Chandry Nalaar po událostech, které se odehrály na Ravnice během rozšíření hry War of the Spark. Jde tedy o poměrně aktuální dílo vydané v originále v roce 2019 vydavatelstvím IDW Publishing, které má na zpracování comicsové podoby Magicu práva. Chandra se v příběhu vypořádává s pocity viny za to, co se na Ravnice stalo, putuje sférami a snaží se konat dobro, nicméně z povzdálí ji už sleduje nový tajemný protivník. Setkáme se i s další populární postavou Magicového světa – Ajani Goldmanem. Oficiálních pramenů ze světa Magicu už tolik, co bývalo v dávných dobách, není a tak je každý kamínek do mozaiky spletitého příběhu, tvořícího pozadí karetní hry, vítaným zpestřením. V češtině se nic neobjevilo ani nepamatuji, proto comics Chandra všem doporučuji. Ano všem, nejen hráčům, ale rovněž ostatním comicsovým nadšencům. Příběh není složitý, svižně odsýpá a je velmi pěkně nakreslen, proto může oslovit také čtenáře karetní hrou nepolíbené. Scénář napsala Vity Ayal a kresbu obstaral Harvey Tolibao. Comics má na svědomí vydavatelství CREW a za všechny příznivce Magicu jim tímto děkuji. Snad se dočkáme i dalších knih.

 

Živí mrtví 31: Skrz naskrz prohnilé
 

 
 

 

Konec se blíží. V březnu se nám do rukou dostal předposlední díl úžasné comicsové ságy Roberta Kirkmana a Charlie Adlarda Živí mrtví. Je to skoro až neuvěřitelné, že máme na dosah konec jedné z nejdiskutovanějších a nejoblíbenějších comicsových sérií poslední více než dekády, která navíc ovlivnila celou popkulturu. První díl vyšel v originále již v roce 2004 a v češtině se první kniha objevila v roce 2009. Ale nepředbíhejme, bilancování si ještě schováme na příště – poslední díl Živých mrtvých nás v češtině čeká na podzim. V seriálu teprve vrcholí válka s Šeptači, v comicsu jsme již dávno za ní a Rick a jeho blízcí se nyní vypořádávají s návratem civilizace. Ano, po všech různých divokých skupinách typu Spasitelé, Guvernérovo Woodbury nebo právě Šeptači se hrdinové comicsu dostávají zpět do civilizovaného světa a objevují krásy a divy Společenství. Komunity, kde lidé chodí opět do práce, kde funguje infrastruktura a policie, kde je vůdcem guvernérka a kde se všichni mají dobře. Je nutné dodat, že v tomto světě mají i právníky. Takže je jasné, že tahle idylka je ve skutečnosti prohnilá skrz naskrz – ať už byrokracií, umně skrývanou diktaturou, nebo Kirkmanovou standardní přísadou, kterou je lidská nenávist a šílenství. Autor nám opět předkládá krutý obraz a paralelu k naší společnosti, kdy oživlé mrtvoly bloudící po okolí jsou vlastně to nejmenší zlo široko daleko. A vše se nadechuje k finálnímu kataklyzmatu, ke konečnému rozuzlení příběhu Ricka Grimese. Já se prostě posledního dílu nemůžu dočkat a zároveň bych jej nejraději oddálil co nejvíce, protože tohle je comicsová série, jaká vzniká jen jednou za mnoho let a bude těžké se s ní loučit. A přesto – její konec je blíž a blíž…

Punisher MAX 3: Frank


 

 

Sérii Punisher MAX jsem zde již chválil a chválit budu i dnes. Ba co chválit, budu ji nadšeně vynášet do nebes. Jason Aaron je scénáristická ikona a na Punisherovi jen potvrzuje tuto již zažitou skutečnost. V předchozích dvou knihách nám přiblížil vznik Kingpina ze svého pohledu a následně nás seznámil se zabijákem natolik psychopatickým, že to ani na stránkách comicsu téměř nemá obdoby. Ano, řeč je o Bullseyovi, kterého si Kingpin najmul k likvidaci Punishera. Bullseye veděl, že aby Punishera našel a zlikvidoval, musí se nejprve dostat do jeho hlavy – zjistit, kdo vlastně Frank je a proč dělá to, co dělá. A v této třetí knize dostaneme na tuto otázku odpověď. A ta odpověď se nám nebude ani trochu líbit, naopak, bude děsivá, tak jako je Punisher děsivý pro všechny kriminální živly. Aaron se ve třetím díle zabývá zrodem Punishera a dává nám nahlédnout do mysli Franka Castla, vrací se ve vzpomínkách až do Vietnamu, kde se Punisher ve skutečnosti zrodil a masakr rodiny si vzal v podstatě jen jako záminku pro své pozdější konání. Frank Castle po minulém díle skončil polomrtvý v rukou policie a ze svých zranění se uzdravuje ve vězení. Ve vězení plném zločinců toužících po jeho krvi. Je jasné, že to nemůže dobře skončit. Ale pro koho?

Musím uznat, že třetí díl, ač ne tolik masakrální, jako ty předchozí, je zatím dílem nejlepším. Proto rozhodně neváhejte, kupujte a čtětě, ať nám BBart co nejdříve servíruje čtyřku.

 

Caravaggio

 


 

 

Edici vydavatelství CREW Mistrovská díla Evropského comicsu mám opravdu rád. Skrze ni se k nám dostala již spousta vskutku úžasných comicsů (namátkou Incal, Kasta Metabaronů, Druuna nebo Storm) a já se každý rok těším, co nového se nám v edičním plánu pro tuto řadu představí. Tentokrát jde o dílo známého a populárního Milo Manary (např. Borgia, Gulliveriana, Indiánské léto), který scénáristicky i kresebně zpracoval život jednoho z významných umělců historie – Michelangela Merisi de Caravaggia. Ten žil bouřlivý život a comics se nám jej snaží alespoň trochu přiblížit, stejně jako pozadí vzniku několika jeho význačných děl. Neděje se tak nějakou nudnou, historicky detailní formou, Manara se zaměřuje na hlavní okamžiky Caravaggiova života, kdy tvořil svá díla a to téměř vždy provázely různé pikatní a bouřlivé situace. Po přečtení comicsu by se dalo říct, že Caravaggio ani nic jiného než tyto divoké chvilky nezažil. Ale vůbec to není na škodu, příběh tak hezky odsýpá a navíc se zde Manara kresebně překonává - co panel to skvost. Ať už jsou to krásně zachycené exteriéry, nebo tradičně velmi půvabně a s nádechem erotična nakreslené ženské postavy. Pokud si chcete na chvíli odpočinout od různých superhrdinů, tak neváhejte a tento čtivý historický příběh v nádherně vykreslených kulisách si pořiďte. Navíc je na výběr ze dvou variant – levnější paperback nebo dražší limitovaná vázaná verze.

 

Co se chystá

 

 

V období od března do června vyšlo i přes karanténu několik zajímavých comicsů od CRWE a BBartu. Některé byly po dobu nouzového stavu dostupné jen na eshopech těchto vydavatelů, po rozvolnění opatření se začaly objevovat konečně i na pultech znovuotevřených knihkupectví a dalších obchodů (například v Black Lotusu).

CREW vydala pokračování svých Marvel sérií Doctor Strange 5, Thanos 3, Astonishing X-men 2 a Strážci Galaxie: Noví Strážci 2. Vyšel také další díl Mýtů – již s pořadovým číslem 16. Dokončila se série Sunstone svým třetí dílem. Avšak objevily se také nové comicsy, ne jen pokračování rozjetých sérií – Nesnáším Pohádkov 1, což je veselá vyvražďovačka v pohádkových kulisách (doporučuji), a dále pak jednohubka Catwoman: Ve svitu měsíce.

 

BBart vydal čtvrtý díl Gotham Central, a dále pokračuje ještě ve starších New 52 DC řadách – Harley Quinn 5, Wonder Woman 4, Detective comics 8 a Liga Spravedlnosti 5.

 

Z archivů opředených pavučinami

 

 


 

 

Tentokrát budeme ometávat pavučiny z comicsů jen částečně, ale přesto si dovolím upozornit na comicsového Zaklínače, jehož první kniha u nás vyšla v roce 2015, a ta poslední čtvrtá v loňském roce. Zaklínače asi netřeba představovat, skvělé dílo Andrzeje Sapkowskeho se stalo již kultovním a to i díky počítačovým hrám a nedávno uvedenému seriálu. Ten v podstatě zájem o vše, co se Zaklínače týká, znovu nastartoval a třeba prodeje her v době uvedení trhaly rekordy. Bylo by proto škoda minout comicsovou verzi populárního Vědmáka, obzvlášť proto, že minimálně první dvě knihy (ty nejstarší, ať si obhájíme místo v této rubrice) jsou opravdu skvělé. Skleněný dům je povídka o tajemném domě, ve kterém straší mrtvá rybářova žena. Poměrně klasická zápletka se postupně zajímavě rozvine a ukáže se, že dům skrývá tajemství a záhad ještě mnohem více. Příběh napsaný Paulem Tobinem je vskutku klasickou poctou Zaklínačovu světu, drží se ducha Sapkowského povídek a to více než zdatně. I proto bych tuto knihu hodnotil ze všech čtyř vydaných nejlépe a hodně tomu napomáhá kresba Joe Queria, která je správně atmosferická a k Zaklínači perfektně pasuje. Příběh druhé knihy, Liščí děti, není fanouškům Geralta neznámý – objevil se jako část románu Bouřková sezona a jde tedy o jeho comicsovou adaptaci. Autoři zůstali stejní jako u první knihy a můžu s klidem konstatovat, že také tato kniha se nadmíru povedla. Ve třetí a čtvrté knize už se vystřídali jiní autoři, kvalita šla poněkud dolů, ale pokud jste opravdu fanoušky Geraltova světa, není třeba váhat a pořiďte si sérii celou. V Black Lotusu lze všechny čtyři knihy zakoupit. Učiňte tak a nebudete litovat.

 

Jiná dimenze – gamebooky

 

 


 

 

V minulých Novinkách jsem optimisticky psal, co vše nás v roce 2020 na poli gamebooků čeká, leč virus do toho zasáhl dost razantním způsobem a veškeré vydavatelské plány vzaly za své. Naštěstí ale práce na vydání nových gamebooků neustaly, jen se vše zdrželo. Momentálně se tak můžeme těšit na vydání Lone Wolfa 13 – Prokletí z Ruelu, který se dostane na pulty v druhé polovině června. Zároveň probíhají korektury a poslední úpravy u dílu 14, pracuje se také na dílu 15. Všechny by tak měly v tomto roce vyjít, stejně jako čtvrtý díl Legend o LW (překládají se). Osud dalších minule zmíněných gamebooků je nejasný, v brzké době by snad měl vyjít alespoň Zlý čaroděj ze země Oz.

Podívejme se ještě letmo do zahraničí, kde anglicky mluvící čtenáři mohou zvesela nakupovat reedice starých dílů LW - v současnosti už vyšly tři knihy a to díly 23, 24 a 25 (předchozí jsou dostupné už pouze na eBay za vysoké částky). Všechny vydal Magnamund, což je vydavatelství Bena Devera, syna autora LW Joe Devera, který tak po otcově smrti pokračuje v dalším vydávání původně plánovaných knih (díly 30-32) a zároveň pokračuje v reedicích dílů 1-29 (tzv. Collector´s editions, v pevné vazbě, součástí každé knihy je nové bonusové dobrodružství). Ben Dever má se sérií velké plány – v brzké době chce dokončit Collector´s edition po díl 28 – Hunger of Sejanoz, pracuje ale také na novém vydání celé série od prvního dílu v nové úpravě, s novými ilustracemi a bonusy (tentokrát v měkké vazbě), spolu s Vincentem Lazzarim dále píší díly 31 a 32, které celou epickou ságu završí a ukončí. Veškeré počínání a plány Bena Devera můžete sledovat buďto na facebooku Lone Wolf, nebo na stránkách magnamund.com (přes ně lze všechny dostupné knihy objednat).

 

Děkuji, že jste dočetli až do úplného konce a těším se na příští setkání prostřednictvím Novinek ze světa comicsu.

S přáním pevného zdraví

Ivo Dienelt