Produkty
Přihlášení
Uživatel:
Heslo:

E-mailový zpravodaj
 
 

Informace o novinkách a akcích na Váš e-mail.

Novinky ze světa comicsu 4 (24.02.2020)

Vítám všechny čtenáře u prvních comicsových novinek v roce 2020 a trochu se zpožděním přeji vše nejlepší v novém roce, hlavně zdraví a velkou porci přečtených comicsů – samozřejmě jen těch kvalitních a s jejich výběrem se Vám pokusím pomoci i nadále v Novinkách, které by se měly na stránkách Black Lotusu objevovat i v tomto roce. Leden a únor jsou měsíce, kdy se vydavatelství teprve postupně rozjíždějí a proto i Novinky přicházejí poněkud později, než je obvyklé. Struktura zůstává prozatím stejná – nejprve několik podrobnějších tipů na nově vydané comicsy, následně přijde stručný přehled zajímavých comicsů, které se na pultech obchodů již objevily, nebo v brzké době objeví a na závěr si řekneme opět něco o gameboocích a jaké jsou s nimi plány pro rok 2020 v našich končinách.
 

 

Birds of Prey 1 – Kdo je Oracle?

 

 


 

 

Jistě vaší pozornosti neuniklo, že se kiny prohnal stejnojmenný snímek, tento comics však není jeho předlohou a hlavní hrdinkou není Harley Quinn, nýbrž Barbara Gordonová (alias Batgirl) - dcera šéfa gothamské policie komisaře Jima Gordona. Po jejím boku se představí ještě další dvě ženské hrdinky, Black Canary a Huntress. Tyto tři v podstatě vytvoří nový tým a společnými silami se snaží odhalit, kdo se vydává za bývalé alter ego právě Batgirl, která kdysi působila jako tajuplná hackerka Oracle.

Birds of Prey jsou v USA poměrně populární týmovka a za jejím úspěchem stojí jistě i tvůrkyně Julie a Shawn Bensonovy (mají na svědomí například seriál The 100). Společně vytvořily dílo značně feministické a pokud už se v něm objeví mužská postava, je to buď trouba nebo padouch. I tak se to ale čte dobře, ačkoliv nejde o nějak nadprůměrný počin, a to ani kresebně. Některé panely jsou vyvedeny skvěle, u jiných člověk skoro kroutí hlavou a listuje do tiráže, zda to vše kreslila ta stejná osoba (Claire Roe a Roge Antonio) Každopádně jde o příjemné zpestření světa, kde dosud hráli prim jen mužští superhrdinové (Wonder Woman budiž čestná výjimka) a proto můžu tento comics doporučit všem fanouškům Gothamu a DC. Zůstává ale skutečností, že ty ostatní zřejmě až tolik neosloví.

 

Peter Parker: Spectacular Spiderman 2 - Hledaný

 

 
 

 

Přiznám se, že jsem Spidermanův velký fanda, čtu jeho příběhy i v originále už hromadu let a každý přírůstek do česky vydaných knih vítám s nadšením. O to více mne potěšilo rozhodnutí CRWE vydávat u nás tuto novou řadu (v USA začala vycházet v roce 2017) od Chipa Zdarskeho (scénář) a Adama Kuberta (kresba). První kniha vyšla už loni a v lednu se k ní přidala kniha druhá, která na ni přímo navazuje. Příběh, který se rozjel právě už v jedničce, vychází z u nás již dříve vydané samostatné knihy Rodinný podnik a vrací na scénu sestru Petera Parkera. Že jste nikdy neslyšeli o Spidermanově sestře? V tom případě neváhejte a comics Rodinný podnik si kupte, v něm se vše dozvíte a rozhodně to stojí za přečtení. Nicméně jeho znalost k této řadě nutně nepotřebujete a vše podstatné je zde alespoň zkratkovitě vysvětleno. V příběhu je zapleten také Human Torch a kdo jiný, než Wilson Fisk alias Kingpin a nebo padouch z nejklasičtějších – šílený vědec Tinkerer. V honbě za těmito padouchy se Spiderman i jeho sestra dostanou do křížku s policií a právě to je obsahem druhé knihy s podtitulem Hledaný.

Zdarsky se snaží o návrat ke Spideyho kořenům a tak je Peter Parker opět spíše smolař, Spidey hláškuje až se mu od pavučiny kouří a celé se to nese v duchu příběhů z 80.let. Není to úplně na škodu, ale chvílemi to trochu začne nudit. Celkově však jde o nadprůměrnou sérii a já jsem zvědav na další díl.


Captain America 2 – Maria Hillová před soudem


 

 

O první knize nejnovější řady Captaina Americy jsem psal už v prvních Novinkách, naštěstí to netrvalo tak dlouho a BBart nám přináší pokračování. Ač nejsem úplně velkým příznivcem Captaina Americy, tak tato řada se mi v první knize hodně líbila a nový status Captaina coby tajného agenty Hydry se mi velmi zamlouvá. Druhá kniha přímo navazuje na události z té první a svět Marvelu se dál řítí k temným časům. Red Skull rozjíždí svůj plán ve světovém měřítku a jediné, co mu může zabránit v jeho uskutečnění je organizace S.H.I.E.L.D. – proto je nutné zničit i tu. Maria Hillová zastávala dlouhá léta pozici ředitelky této organizace a její pověst byla vždy příkladná a její postavení neotřesitelné. Až doposud. Události se supervězením pro zločince v alternativním světě ji i celému S.H.I.E.L.D.U. mohou zlomit vaz.

I druhou knihu musím chválit, příběh pokračuje v nastoleném tempu, dobře se to čte a je to velmi pěkně nakreslené. Captain konečně není jen černobílá postava a jeho přechod k “temné straně” je postaven na zajímavých a uvěřitelných základech. Trochu problém může představovat dost značná provázanost s jinými řadami a minisériemi, které souběžně s touto řadou v USA vycházely, a které se k českým čtenářům zatím nedostaly (Secret Empire, Civil War II, Avengers Standoff) – v tomto případě doporučuji si minimálně obsah série Secret Empire a Standoff vygooglovat a přečíst si, o čem to celé bylo. Zážitek z Captaina 2 se pak ještě vylepší. Jinak ale doporučuji a už nyní netrpělivě vyhlížím pokračování.

Co již vyšlo a co se chystá

V jednom z minulých článků jsme se věnovali sérii Žoldnéř a ještě v prosinci vyšlo již její třetí pokračování s názvem Zkoušky. Leden byl na novinky poměrně skoupý a kromě výše zmíněných kousků vyšla nová Modrá Crew s dokončením příběhu Kroniky Legie.

Únor již je o dost bohatší a ze zimního spánku se začíná probouzet take vydavatelství BBart, které vydává pokračování Captaina Americy (o první knize jsem psal hned v prvních Novinkách, o druhé píšu výše), Green Arrow 5 a osmou knihu Detective comics.

CREW pak v únoru vydá pátou knihu Batmana od Toma Kinga, od Azzarella velmi zajímavý počin Batman: Zatracení a vyjde už 31.kniha série Živí mrtví (32.díl je poslední), nebo první díl nové řady Deadpoola.

Z archivů opředených pavučinami


 

 

Tentokrát jsem se ponořil opravdu hluboko do zapadlých zakoutí našich archivů a vyštráchal jsem zpět na denní světlo jeden z nejlepších comicsů, které jsem měl tu čest si přečíst. Možná neprávem trochu zapadlá série, jejíž první kniha u nás vyšla v roce 2003. Ano, před 16 lety. A po tak dlouhé době pokládám TOP 10 stále za jednu z nejúžasnějších sérií, co byla přeložena do češtiny. O čem to tedy je?

Comics nám představuje svět, ve kterém se přemnožili superhrdinové a to tak, že velmi. Obyčejní lidé už nemohli po jejich boku nadále žít a tak byli všichni superhrdinové vystěhováni do svého vlastního města Neopolis. A stejně jako každá metropole, i zde bují zločinnost a o pořádek se musí postarat policejní sbor nadaný jak jinak, než superschopnostmi. A příhody policejního sboru Desátého okrsku máme možnost v tomto comicsu sledovat. Nutno podotknout, že případy, které musí řešit jsou vpravdě neobyčejné.

Jasně, na podobné téma už jsme tady měli několik comicsů, ale tenhle comics napsal Alan Moore. Ještě jednou, pro pána vzadu – tenhle comics napsal TEN Alan Moore. Autor Kameňáku, Strážců, Bažináče nebo Z pekla. Comicsový génius, který píše postavy tak uvěřitelně, že když vám zazvoní zvonek u dveří, čekáte za nimi Jacka Rozparovače nebo Jokera. A stejně skvěle je napsaný i Top 10 – postavy za které dýcháte, zápletky sice absurdní, ale podané tak parádně, že při jejich čtení nestačíte otáčet stránky. Gene Ha navíc tento comics velmi dobře nakreslil a tak tady máme vskutku dokonalé spojení scénáře a kresby. Celá série má dva díly. Ze stejného světa pak u nás vyšly ještě comicsy Smax a Devětačtyřicátníci.

A to nejlepší na konec – Black Lotus má stále v nabídce první díl tohoto nadpozemského díla, které jinak už z pultů knihkupectví beznadějně zmizelo. Neváhejte a kupujte, je pouze jeden kus.

Jiná dimenze – gamebooky

 
 

 

O gameboocích jsem už několikrát psal a pro rok 2020 se chystá hned několik zajímavých nových kousků. Za obrodu tohoto žánru v ČR můžeme i nadále děkovat vydavatelství Mytago, které všechny níže zmíněné tituly pro tento rok plánuje. Bude se pokračovat v řadě Lone Wolf a pokud vše půjde dobře a bez záseků, tak by již v prvním pololetí měly vyjít díly 13-15. To znamená, že poté nás čeká díl, na který někteří fanoušci čekají už 25 let a který dosud v češtině nevyšel (ano, jde o díl 16 – Vashnův odkaz). Pokud tento díl letos opravdu vyjde, bouchnu na oslavu asi nejedno šampaňské. Zároveň se pracuje na dalším dílu románového zpracování LW a tak je šance, že čtvrtá kniha (Hunting Wolf) letos zažije rovněž svou českou premiéru. A aby toho LW nebylo málo, na podzim by mělo vyjít RPG Lone Wolf – Hra na hrdiny.

Mytago však nechystá jen knihy ze světa LW, v plánu je rovněž pokračování gamebooku Alenčina noční můra v Říši divů, tentokráte s názvem Zlý čaroděj ze země Oz. Kdo si oblíbil svérázný a podivuhodný svět z pera Jonathana Greena,může se těšit na další nášup (a opět to bude nářez).

Zbrusu nové jsou pak chystané gamebooky Verax (sci-fi), první kniha z řady Tales of Quahnarren (fantasy), nebo velice zajímavě vypadající první kniha ze série Woven paths – Malice from the Middle Vale (v zahraničí velmi vysoce hodnocena).

Pokud se vše podaří letos opravdu vydat, čekají fanoušky gamebooků hotové žně.

 

Ivo Dienelt