Produkty
Přihlášení
Uživatel:
Heslo:

E-mailový zpravodaj
 
 

Informace o novinkách a akcích na Váš e-mail.

Novinky ze světa comicsu 2 (24.10.2019)

Čas nezadržitelně letí kupředu, zanedlouho máme Vánoce a co lepšího věnovat jako dárek pod stromeček, než pěkný comics? Vítejte u již druhých Novinek ze světa comicsu, zatím se pravidelnost (jen nesměle naznačenou v prvním článku) daří dodržovat, a pokud vše půjde takto dobře i nadále, tak do Vánoc nějaké další Novinky jistě zvládnu (a těch tipů na dárky tak ještě několik přibude). Je podzim, vydavatelé se probouzejí z letní letargie a chrlí na pulty opravdu velké množství comicsů. Na několik z nich se opět podívám trochu blíže.

LOBO – Dědička a další příběhy

 


 

 

Loba asi netřeba dlouze představovat, tato comicsová postava je v podstatě průkopníkem comicsu pro dospělé v naších luzích a hájích. Právě Lobův příběh byl hlavním tahákem úplně prvního čísla magazínu Crew v roce 1997 a v podstatě odstartoval novodobou comicsovou éru v České republice. Na dlouhá léta šlo o jednu z nejpopulárnějších comicsových postav u nás a ve zmíněném magazínu Crew vyšlo nespočet jeho příběhů. Následně se vydavatelství CREW pustilo i do vydávání knižní řady a po několika samostatných knihách je Dědička již pátý svazek sebraných příběhů Lobovy samostatné řady (obsahuje sešity série Lobo číslo 26 – 31 z roku 1996). Každou knihu lze číst bez problémů samostatně, bez znalosti předchozích, takže i pokud žádného jiného Loba doma nemáte, není proč smutnit, můžete začít klidně právě vydanou Dědičkou.

V Lobovi jde hlavně o zábavu, o spoustu veselých masakrů (ano, zvláštní slovní spojení, ale Loba naprosto vystihující), o hlášky a opět o další hravé masakry. Pátá kniha kromě titulní Dědičky obsahuje ještě další dva příběhy a u všech je pod scénářem podepsaný tvůrce Loba Alan Grant. Ten je podepsaný snad pod všemi comicsy s Lobem, a ačkoliv jsou některá jeho dílka slabší, tak zrovna tato kniha patří opět k tomu lepšímu v Lobově historii. U předchozích dvou dílů jsem se zrovna dvakrát nebavil, ale tentokrát se příběhy povedly a hlášky jsou konečně opět vtipné a ne jen trapné.

Kresbu zmákli Carl Critchlow a Alex Horley a není jí co vytknout, oba Loba kreslit umí a stejně tak umí na jedničku vykreslit všechna zvěrstva, která Lobo páchá.

 

Pokud jste Loba měli kdysi rádi, ale nyní už dáváte přednost jiným comicsům, zkuste mu dát znovu šanci, věřím, že pro zkrácení jednoho pošmourného zimního večera poslouží znamenitě.
 

 

Žoldnéř


 

 

Další comics, který bych vám rád představil je úplně z jiného soudku, ba dokonce z úplně jiného kontinentu. Z dalekých USA se přesuneme zpět do Evropy, konkrétně do Španělska, odkud pochází autor Žoldnéře Vicente Segrelles. Tento pán celou sérii vymyslel a také namaloval, první kniha vznikla už v roce 1980 a doposud vyšlo 14 dílů. Netřeba se lekat staršího data vzniku, tento comics je namalován opravdu úžasným nadčasovým způsobem a i přes lehce naivní scénář jde o kvalitní dílo, které by fanoušci fantasy neměli v žádném případě minout.

Hlavním hrdinou je (překvapivě) bezejmenný Žoldnéř, který se nechává najímat k různým úkolům (například záchrana krásné nahé dívky). Jedna jeho fuška se však poněkud zkomplikuje a vymkne z tradičního schématu úkol/provedení/odměna, a hrdina se tak zaplete do mnohem komplikovanější situace, která vyústí až v nečekané objevy o samotném světě, ve kterém Žoldnéř žije. A je nutno říct, že ten svět je velice zajímavě vymyšlený – nekonečná pohoří a náhorní plošiny, na jejichž vrcholcích jsou pevnosti i celá města, k dopravě mezi nimi je nutno využívat obrovské létající ještěry, což je jediná možnost jak se někam přepravit. Pod horami se rozprostírají nekonečná mračna a pod nimi číhá dle pověstí jen smrt. Je to však pravda? Může ve světě pod mraky někdo či něco žít? To vše se dozvíme ve zdánlivě prostém příběhu, který je však jen prvním, úvodním dílem série. I tak je ale nabitý nápady a zvraty a druhý díl je (dle mého názoru) ještě lepší a dále příběh rozvíjí.

To celé je vskutku nádherně namalováno, celostránkové malby jsou dech beroucí a po této stránce nemá Žoldnéř téměř konkurenci. Jak jsem již psal, příběh se teprve rozjíždí, a proto se může zdát v první knize trochu slabší, ale již druhý díl ukazuje, že scénář nezůstane pozadu za malbou příliš dlouho. Vydavatelství CREW nás naštěstí nenechá dlouho čekat a ještě do konce roku se můžeme těšit na díl třetí.

 

Punisher MAX 2: Bullseye

 

 


 

 

Vydavatelství BBart rovněž nelení a na podzim vydává spoustu nových comicsů. Jedním z nich je už druhá kniha Punishera pod hlavičkou Marvelovské řady pro dospělé MAX. První díl vyšel loni na podzim, takže téměř po roce zde máme pokračování. Pravda, dost zoufalá doba na čekání, ale trpělivost se v tomto případě vyplatila. Příběh plynule navazuje na události z prvního dílu (ve zkratce – v prvním díle jsme mohli sledovat zrod ikonického padoucha Marvelovského světa – samotného Kingpina a to v podání Jasona Aarona, který temné a kruté příběhy prostě umí). Pokud první díl nemáte, určitě jej před čtením dvojky kupte a přečtěte.

Díl druhý přivádí na scénu dalšího známého záporáka a to muže, který nikdy nemine – Bullseye. V podání Jasona Aarona jde o psychopata par excellence a to i na comicsové poměry. Bullseye je najat na, dalo by se říct, splnění nesplnitelného úkolu – má najít a zabít Punishera. Aby se mu to povedlo, hodlá se Bullseye doslova „vžít“ do Punisherovy kůže, prožít to, co Punisher prožil a nalézt podstatu toho, co Punishera vlastně stvořilo. Pouze pokud se to Bullseyovi podaří, pak bude lov na Punishera úspěšný.

Aaron se s tím rozhodně nemazlí a příběh je plný syrového násilí a beznaděje, scénář je kvalitní a už od prvního dílu je laťka nastavena pořádně vysoko. Druhý díl ji s přehledem ještě překonává. Podtrhuje to precizní kresba Steva Dillona, která k příběhu opravdu perfektně pasuje (kreslil třeba sérii Preacher).

Nezbývá než doufat, že třetí díl si budeme moci přečíst dříve než za rok.

 

Dále vyšlo

Jak jsem již psal výše, podzim je pro comicsy plodné období a vydavatelé to do nás ládují s kadencí rotačního kulometu. Takže stejně jako minule, nyní jen telegraficky.

 

DC řada Znovuzrození přináší už pátý díl Wonder Woman a vychází také první díl třídílné minisérie s Batmanem v hlavní roli – Temné noci. Batman se rovněž v samostatné knize podívá do Evropy a to v příběhu nečekaně nazvaném Evropa (navštíví i Prahu). BBart trochu nepochopitelně pokračuje i v řadě New 52 a vydává Detective comics 7 – Anarky a zároveň crossover Věčné zlo (a tím mezi čtenáře vnáší totální chaos). Ten, kdo myslel, že výborná série Gotham Central skončila druhou knihou, se mýlil, právě vychází kniha třetí – V rajonu šílenství (a že to trvalo..).

Dále vychází druhý díl Ms. Marvel (doporučuji) a první díl povedené X-manovské řady Astonishing X-man.

Comics Centrum vydalo Drákulu od Mignoly (paráda), pokračování série ÚPVO a jednohubku Avatar.

Jakožto fanda foglarovek musím zmínit i comics Pavla Čecha O Červenáčkovi, který volně navazuje na Rychlé šípy.

A protože Black Lotus je hlavně herní klub, tak doporučím fanouškům hry Scratch Wars i comics propojený s karetní a mobilní hrou – Scratch Wars: Legenda Overcorneru.

 

Z archivů opředených pavučinami


 

 

Tentokrát jsem se rozhodl vyzvednout z hlubin zapomnění na denní světlo jednu z mých nejoblíbenějších sérií – Y: Poslední z mužů. Je to jeden z mála comicsů, jehož konec dojal i mne, otrlého a cynického comicsového nerda.

O co jde? Hlavní hrdina se jednoho krásného dne probudí a zjistí, že svět se poněkud změnil. Všichni živočichové na planetě s chromozomem Y vyhynuli a to tak, že kompletně a ze sekundy na sekundu. Mladý Yorrick spolu se svým opičím mazlíčkem Ampersandem tak zůstávají poslední zástupci mužského pokolení na planetě a ač by to mnohým mohlo připadat lákavé, opak je pravdou a jejich život se stává téměř nekonečnou noční můrou. Svět se stal podivným místem a z posledního muže se stává žádaná kořist – je lákavým artiklem pro vědu, k plození nového lidstva, k náboženským účelům, politickým… Nic, co by si přál nebo co by bylo pro jeho další život prospěšné.

Celá série čítá 10 knih a všechny vyšly v češtině v letech 2008 – 2014. Autorem je Brian K. Vaughn (např. Sága) a kresbu obstarala Pia Guerra. Scénář je brilantní, postavy skvělé, celý příběh budete opravdu hluboce prožívat spolu s nimi a jak jsem již naznačoval, konec je emocionálně famózní. Kresba není nějak úchvatná, ale potřebám příběhu naprosto dostačuje a v podstatě jej dokonale doplňuje.

Pokud jste tuto sérii z nějakého důvodu dříve minuli a chcete si přečíst výborný a uzavřený příběh, tak po Y určitě sáhněte. Nemusíte navíc chodit daleko – Black Lotus má všechny díly skladem.

 

Jiná dimenze – gamebooky 2

Minule jsme naťukli téma gamebooků a ještě u nich chvíli zůstaneme. Vydavatelství Mytago nemá pod svými křídly pouze sérii Lone Wolf, vydává i další zajímavé gamebooky. Tato forma zábavy se v posledních letech stala populární v Německu a odtamtud pochází i dva gamebooky, které jsou již moderněji pojaté a hledají cestu, jak hráčský zážitek ještě více rozšířit a zdokonalit.

Již před pár lety u nás vyšel Rytíř temného slunce od Swena Hardera, což je opravdu gigantický fantasy gamebook s více než 1350 odkazy a mnoha různými konci. Příběh je rozčleněn do kapitol, s pravidly se hráč seznamuje postupně a to jak odehraje tu kterou kapitolu pak ovlivní další průběh příběhu. Zároveň je možné ojevit tajné sekce, bonusové souboje s mocnými protivníky a celkově jde o dost inovativní přístup k žánru. Bohužel takto velký projekt se neobešel bez chybiček a tak je pro hraní potřeba projít seznam oprav uvedený na webových stránkách Mytaga. Pokud však máte rádi gamebooky a chcete zkusit něco dost odlišného od klasických Lone Wolfů a Fighting Fantasy, pak dejte Rytíři šanci.

Ze stejné země jako Swen Harder pochází také autoři druhého gamebooku, který u nás vyšel nedávno – Florian a Christian Sussnerovi napsali gamebook Měsíční oheň jako poctu klasickým gamebookům ze staré školy. Samozřejmě herní systém trochu inovovali a způsob procházení příběhem je nastaven poněkud volněji, než bývá obvyklé. Navíc je možné během hry zvolit dvě směřování vaší postavy (válečník vs kouzelník), přičemž každé povolání přináší trochu jiný herní přístup a zážitek. Znovuhratelnost je tak zajištěna.

Věřím, že LW 12 máte dohráno a tak neváhejte a vyzkoušejte alespoň jeden z těchto dvou povedených kousků. Čekají na vás samozřejmě v Black Lotusu.

                                  

 

Děkuji, že jste dočetli až sem, pokud máte nějaké ohlasy, připomínky, návrhy o čem by jste si rádi přečetli, neváhejte a napište do Black Lotusu.

Ivo Dienelt