Produkty
Přihlášení
Uživatel:
Heslo:

E-mailový zpravodaj
 
 

Informace o novinkách a akcích na Váš e-mail.

Pravidlový koutek Toma a Ríši II. (02.03.2013)

Pravidlový koutek Toma a Ríši II.

Commander duely podle francouzských pravidel
 
S blížícím se svátkem ethernal formátu ve francouzské Annecy (turnaj Bazaar of Moxen 8. 4. – 12. 4. 2013), jsme se rozhodli pomoci hráčům, kteří se tohoto turnaje budou účastnit a budou si chtít zahrát kromě Legacy a Vintage i celkem lákavý DUEL COMMANDER turnaj (mimo jiné o FOIL Jace Mindsculptura a další zajímavé ceny). Chceme tedy přizpůsobit pravidla duel Commander turnajů, které se budou hrát u nás v Black Lotusu, pravidlům, které se začínají v těchto „Commander duelech“ čím dál tím více prosazovat, tedy tzv. francouzským pravidlům duel Commmanderu.
 

 
 
 
Kromě již zmiňovaného turnaje na Bazaar of Moxes, si můžete Commander duely zahrát i na většině Grand Prix jako sideevent, právě podle francouzských pravidel. Tudíž není nic jednoduššího než se držet těchto „standardizovaných“ pravidel i u nás a na tyto turnaje ve světě se tak moci připravit i v domácí atmosféře a „vytechovat“ svůj balíček. Kromě toho, že se podle těchto pravidel hrají větší turnaje po celé Evropě, vyšel v lednu letošního roku manuál, který ujednocuje vše, co je napsáno na webu www.duelcommander.com, který se této tématice dlouhodobě věnuje. Tento dokument je volně dostupný a můžete si ho tam zdarma stáhnout. Pro ty, kteří nemají rádi studování pravidel nebo neumí anglicky, jsme připravili volný překlad těchto pravidel:
 
 
1)      Řekneme si něco o tom, co vůbec formát Commander je.
2)      Podíváme se na základní pravidla stavění balíčku.
3)      Samozřejmě nesmí chybět seznam zakázaných karet a generálů.
4)      Budeme se věnovat i turnajovým pravidlům duel Commanderu.
5)      Podíváme se podrobně na speciální pravidla spojená s Command zónou a hraním generálů.
6)      Závěrem si řekneme, jaké jsou zásadní změny v systému, který se u nás hrával.

 
 
1)    Co je to Commander?
 
Commander je formát, který původně vznikl jako multiplayer, ale kvůli jeho velké oblibě se začal prosazovat i ve hře dvou hráčů, tedy v „duelech“. Vychází z tak zvaného highlanderu (známé u nás jako „jednokarťák“), kde se každá karta mohla vyskytovat pouze v jedné kopii (kromě základních zemí). Commandeer původním názvem „Elder Dragon Highlander (EDH)“ má ještě jedno specifikum, je jím „generál (commander)“ – legendární bytost, která svými barvami určuje, jaké karty může hráč ve svém balíku hrát a navíc je tato bytost de facto vždy k mání a navíc skoro nesmrtelná, protože se může za určitých podmínek do hry opakovaně vracet. To už ale předbíháme.
 

 
 
2)    Pravidla stavění balíčku
 
a)      Váš generál musí být legendární bytost. Než začnete stavět svůj balíček, je vhodné si vybrat, kterého generála (Commandera) chcete hrát.
 
Generála sesíláme z tzv. command zóny, proto je dobré nevybrat si jako generála např. kartu Haakon, Stromgald Scourge, protože by nebylo možné ho během hry vyložit.
 
b)      Počet karet ve vašem balíčku musí být přesně 100, včetně generála a můžete hrát pouze jednu kopii od každé karty, toto pravidlo se nevztahuje na základní země (a na kartu Relentless Rats)
 
c)      Barevná identita generála (barva mana symbolů v jeho ceně a v text boxu na jeho kartě) omezují možnost výběru karet do vašeho balíčku.
 
Například „Rhys the Exiled“ je generál, který umožňuje hrát jak zelené, tak černé karty. Stejně tak Memnarch vám umožní hrát karty s modrou barvou.
 
Pozor na některé karty, jako jsou Pacty (z Future Sight), planeswalker Garruk Relentless apod., u nich je potřeba důsledně kontrolovat jejich indikátor barvy (color indicator).
 
Pact of Negation, stejně jako kartu Garruk Relentless nemůže hrát např. zelený generál Ezuri, Renegade Leader, protože Pact of Negation je modrý a temná strana Garruka – Garruk, the Veil-Cursed je z půlky černá (viz jeho color indicator). Ezuri v balíčku také nemůže mít kartu Rhys the Exiled (protože Rhys má aktivační schopnost za černou manu).
 
Pozor také na hybridní manu, protože Váš generál musí reprezentovat obě (resp. všechny) barvy karty, kterou chcete hrát.
 
Není například možné hrát kartu Thopter Foundry (bílo-modro-černá), v balíku, ve kterém je jako generál Oona, Queen of the Fae, nebo hrát kartu Kitchen Finks v područí generála Geist of Saint Traft.
 
Karty s phyrexiánskou manou, je možné opět hrát, jenom pokud odpovídá phyrexiánská mana barevně vašemu generálovi.
 
Generál Memnarch může mít ve svém balíčku Phyrexian Metamorpha, nikoli však zelené posilování Mutagenic Growth, i když by ho teoreticky mohl hráč seslat pouze za svoje životy.
 
d)     Barevná identita vašeho generála také určuje, jaké země se mohou ve vašem balíčku objevit. 
Smíte hrát pouze ty typy základní země, které odpovídají barevné identitě vašeho generála.
 
Generálka Thalia, Guardian of Thraben nesmí mít ve svém balíčku např. kartu Tundra (je to pláň i ostrov zároveň).
 
Nezákladní země, které ve svém textu mají mana symbol, který není v barevné identitě vašeho generála, hrát nesmíte. Thalia si bohužel Volrath’s Stronghold zahrát nemůže.
 
e)      Pokud karta obsahuje nějaký reminder text (text, který vysvětluje, jak nějaké pravidlo uvedené na kartě funguje), mana symboly v tomto textu ignorujeme.
 
Např. kartu Trinisphere si může dát do balíčku jakýkoliv generál. Kartu Blind Obedience může mít v balíčku třeba generálka Captain Sisay, (i když je v reminder textu hybridní bílo-černá mana), protože Blind Obedience považujeme pouze za bílou kartu.
 
 
 
 
 
3)    Seznam zakázaných karet a generálů:
 
 
Pokud je karta zakázána jako generál, můžete ji ve svém balíčku samozřejmě normálně hrát jako běžnou bytost.
 

 
 
4)    Hraní Duel Commanderu se od normálního hraní liší v následujících bodech:
 
a) Hráči mulligenují podle pravidel Pařížského mulligenu, což znamená, že vyberou určitý počet karet z ruky, odloží jej a doberou si o jednu kartu méně. Takto můžou pokračovat, kolikrát chtějí resp. do té doby, dokud mají nějaké karty v ruce. Zbytek karet potom najednou zamíchají do knihovny.
 
b) Hráči začínají hrát s 30-ti životy.
 
c) Hraní generála a další pravidla:
 
Hráči začínají hru se svým generálem umístěným viditelně v command zóně (nejlépe umístí-li svého generála vedle svojí knihovny) a prezentují oponentovi svůj 99-ti karetní balíček.
 
Při hře, kdy hráči hrají stejného generála, se na generály neaplikuje legendární pravidlo, pokud jsou oba dva permanenty právě karty stejných generálů. Legendární pravidlo se ale aplikuje, pokud nejde o stejného generála, ale karta má např. kopírující efekt, či je to karta legendy, kterou hraje hráč jako běžnou kartu v balíčku.
 
Hráč hrající Gaddock Teega přijde o svého generála, který je na bojišti, pokud soupeř zahraje kartu Phantasmal Image, kopírující jeho generála. Pokud se ale například potkají dva generálové Memnarchové, mohou být na stole současně (ale pouze, pokud se jedná o karty generálů, nikoli jejich kopie).
 
Hráč hrající jako generála Vendilion Clique o svého generála přijde, pokud jeho soupeř (který je reprezentován generálem Tefferi, Mage of Zhalfir) zahraje druhou Vendillion Clique, kterou hraje normálně v balíčku, (v tomto případě se nejedná o dva stejné generály).
 
d)     Pokud by měl hráč obdržet jinou manu, než je barva jeho generála, získá místo toho manu bezbarvou.
 
Hráč hrající generála Azami, Lord of Scrolls ukradne pomocí karty Annex soupeřovu Gaea’s Cradle. Zelenou manu z ní ovšem neobdrží a Cradle mu bude dávat pouze manu bezbarvou, klasicky podle počtu jeho bytostí ve hře.
 
e)      Hráč umírá ve chvíli, kdy od jednoho generála obdrží 21 bojových zranění (combat damage).
 
Počítá se pouze zranění od jednoho konkrétního generála, pokud by se např. stalo v mirroru dvou hráčů hrajících jako generály Rafiq of the Many stane, že nejprve svým vlastním Rafiquem udělím soupeřovi 20 bojových zranění, poté o něho přijdu a ukradnu kartou Treachery, oponentova generála, musím s ním dát opět 21 bojových zranění, abych soupeře zabil pomocí tohoto pravidla.

 
 
5)   Command zóna
 
a)      Command zóna je místo, ze kterého můžete hrát svého generála, jakoby byl ve vaší ruce.

To ovšem neznamená, že by byl generál při sesílání „jakoby“ ve vaší ruce.
 
Hráč hrající jako generála kartu Myojin of Seeing Winds se musí smířit s tím, že jeho generál přicházející do hry z command zóny nebude mít divinity counter.
 
I nadále platí omezení v sesílání bytostí, takže většinou hrajete svého generála jako Sorcery (pokud ovšem nemá flash – např. karta Wydwen, the Bitting Gale)
 
b)      Generál může být umístěn zpět do command zóny namísto umístění do hřbitova, exilu nebo knihovny.
 
Jedná se o tzv. nahrazovací efekt (replacement effect), což znamená, že se nespouštějí případné „enter the“ triggery a nevyužívá se k tomu stack.
 
Generál Ulamog, the Infinite umírá a měl by být umístěn do hřbitova, jeho majitel se ovšem rozhodne umístit ho raději do command zóny, protože má ve hřbitově karty, které by nechtěl zamíchat do svojí knihovny. Pokud by mu hrozila smrt na dolízání, může využít toho, že jeho generál míchá zpátky do knihovny hřbitov a Ulamoga do hřbitova položit a spustit jeho „míchací“ trigger. Potom by mohl místo zamíchání svého generála do balíčku využít speciálního pravidla a umístit ho do command zóny až potom, co by se měl zamíchat společně se zbytkem karet ze hřbitova.
 
Využití tohoto pravidla je volitelné, takže si majitel generála vždy vybere, zda ho chce využít. Pokud ovšem generála nechá umístit např. do exilu, nemůže ho už zahrát.
 
Generál Teeg by měl jít pod Detention Sphere, jeho majitel má na ruce Naturalize, takže mu přijde výhodnější umístit svého generála do exilu a následně ho z ní vysvobodit. Naturalize byla ovšem zcounterována kartou Force of Will, což bílo-zeleného kouzelníka bude pravděpodobně stát hru, protože bude muset najít další odpověď na enchantment ve svém balíku.
 
Duplicant který přichází do hry imprintuje soupeřova generála, draka Niv-Mizzeta. Ten jde ale raději do command zóny a Duplicant tak nezíská dračí proporce, ale zůstane jen 2/4.
 
c)      Hraní generála z command zóny stojí vždy o 2 bezbarvé many víc než minulé zahrání generála z command zóny.
 
Tato cena navíc je placená ve chvíli, kdy generála sesíláte. Converted mana cost generála zůstává stále stejný.
 
6)   Zásadní změny oproti původním pravidlům v Black Lotusu
 
a)      Generál, který by měl jít do knihovny, může být namísto toho umístěn do command zóny. 
Karty jako Condemn, Spell Crumple, Hinder, Terminate, nebo Chaos Warp, již nejsou dobrou odpovědí na generála.
 
b)      Hraje se bez sideboardu, pouze z 10-ti karetním „wish listem“ obsahujícím karty „outside game“, které můžete hledat kartami, jako Living Wish, pokud je máte v balíku.
 
Tato varianta patří mezi volitelné a předpokládáme, že s největší pravděpodobností bude hrána na Bazar of Moxen.
 
c)      Během turnaje se bude hrát na 2 vítězství (jako při běžném turnaji) a kolo má 60 minut, po vypršení časového limitu a dohrání aktuálního kola je 5 nastavených kol.
 
d)     Pozor na změny v seznamu zakázaných karet a generálů, který bude v budoucnu kopírovat banlist z www.duelcommander.com včetně jeho aktualizací.
 
 
Většina informací byla volně převzata z webu www.duelcommander.com.
Děkuji za pozornost a také za případné připomínky.
 
Za tým Black Lotus
 
Tomáš Kříž a Richard Bednařík

 

Novinky
Stezky tukanů
15.01.2021

Churchill
15.01.2021