Mice and Mystics Board Game - EN

Neohodnoceno
2 129 Kč
Skladem (1 ks)
Můžeme doručit do:
3.3.2021

Detailní informace

Detailní popis produktu

Království je ovládnuto zlou královnou Vanestrou. Ta svedla starého krále, který hned po svatbě záhadně onemocněl a nyní už ani není schopen opustit své lože. Jen hrstka statečných v čele s princem Collinem se postavila na odpor, ale skončili v temné cele. A jedinou cestou ven je trvalá proměna v myši...

Hluboko ve stěnách
Jsou nepřátelé tiší,
O těch nikdo neví
Jen hrdinové myší.

Základem Mice and Mystics je Kniha příběhů (dále jen Kniha). Ta je rozdělena do jednotlivých kapitol – dobrodružství a utváří příběh, která bude hráče provázet celouh hrou. Kapitol je celkem jedenáct a už od první z nich je jasné, že to myší hrdinové nebudou mít vůbec jednoduché.

 

In Mice and Mystics players take on the roles of those still loyal to the king – but to escape the clutches of Vanestra, they have been turned into mice! Play as cunning field mice who must race through a castle now twenty times larger than before. The castle would be a dangerous place with Vanestra's minions in control, but now countless other terrors also await heroes who are but the size of figs. Play as nimble Prince Collin and fence your way past your foes, or try Nez Bellows, the burly smith. Confound your foes as the wizened old mouse Maginos, or protect your companions as Tilda, the castle's former healer. Every player will have a vital role in the quest to warn the king, and it will take careful planning to find Vanestra's weakness and defeat her.

Mice and Mystics is a cooperative adventure game in which the players work together to save an imperiled kingdom. They will face countless adversaries such as rats, cockroaches, and spiders, and of course the greatest of all horrors: the castle's housecat, Brodie. Mice and Mystics is a boldly innovative game that thrusts players into an ever-changing, interactive environment, and features a rich storyline that the players help create as they play the game. The Cheese System allows players to hoard the crumbs of precious cheese they find on their journey, and use it to bolster their mice with grandiose new abilities and overcome seemingly insurmountable odds.

Mice and Mystics will provide any group of friends with an unforgettable adventure they will be talking about for years to come – assuming they can all squeak by...

 


 

Odkazy:

Zatrolené hry

Pravidla

Boardgamegeek

Doplňkové parametry

Kategorie: Deskové hry
Lokalizace: Anglická (bez přiloženého českého návodu)
Minimální počet hráčů: 1
Maximální počet hráčů: 4
Minimální doba hraní: 90
Minimální věk: 7
Náročnost: průměrná
Rozšíření: NE
Stav: Originálně zabaleno
Základní hra: ANO

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: