Hodnocení stavu sběratelských karet (Grading)

Hodnocení stavu sběratelských karet (Grading)

 

Sběratelské karetní hry mají už v názvu důraz na sběratelský aspekt tohoto koníčka. Pro běžnou hru je v podstatě jedno, jak vaše karta vypadá. Na turnajích už může být poškozená karta problémem. A pokud chcete karty do sbírky, je pro vás stav karty důležitým faktorem. Sběratelské karetní hry nejprve převzaly systém hodnocení podle baseballových kartiček. Postupně se však hodnocení karet posunulo do situace, jak ji známe dnes. Na jaké stavy karet můžete (nejen u nás) narazit?

 

Mint (M)

Pokud je karta označena Mint, nepřipouští se žádné poškození. Nemá žádné škrábance na povrchu a je prostá jakýchkoli nečistot. Okraje a rohy jsou zcela bez bílých teček a známek opotřebení. To samé pak platí i pro zadní stranu karty. Karta zkrátka vypadá, jako kdybyste ji zrovna otevřeli v boosteru. (někdy dokonce lépe)

Ohodnotit kartu jako Mint se ve většině případů nevyplatí. Rozdíl mezi stavy Near Mint a Mint je natolik minimální, že to u téměř žádné karty nemá smysl. K tomuto rozlišování dochází pouze u nejcennějších kousků ze starých sběratelských edic, kde i nepatrná nedokonalost může znamenat obrovský pokles v ceně.

Označení Mint tak u nás (ani na jiných místech) nenajdete. Karty v perfektním sběratelském stavu jsou označeny jako Near Mint.

Near Mint (NM)

Karty označené jako Near Mint vypadají už na první pohled tak, že se s nimi nikdy nehrálo bez obalu. Existuje určitá tolerance, ale rozhodně nemohou být poškozené.

Okraje karet v Near Mint stavu mohou mít bílé tečky. Nesmí jich ale být hodně a nesmí být velké. Povrch karty by měl být čistý a karta nesmí být poškrábaná.

Karta v Near Mint stavu by měla být na turnaji při hraní bez obalů uznána jako neoznačená. (ale rozhodně takové zacházení nedoporučujeme)

Pod označním Near Mint jsou u nás zařazeny nové karty v tomto, nebo lepším stavu.

Excelent (EX)

Karty v Excelent stavu vypadají, jako kdyby zažily několik her bez obalení. U těchto karet je již na první pohled poznat, že nejsou v perfektním stavu. Ačkoliv je však poškození zjevné, nesmí být nijak velké.

Karta v Excelent stavu má většinou několik bílých teček po okrajích a v rozích. Povrch karty může být lehce poškrábaný ale rozhodně nesmí jít o hluboké vrypy patrné na první pohled.

Pokud byste takovou kartu hráli na turnaji bez obalů, není jisté, jestli by byla zhodnocena jako označená nebo ne.

Good (GD)

Karta označená jako Good vypadá, jako byste s ní odehráli dlouhý turnaj bez obalů. Je na ní vidět výrazné opotřebení okrajů a rohů, které se vyznačuje větším množstvím bílých teček. Povrch je většinou poškozený a poškrábaný. Karta má však pouze známky opotřebení běžným hraním. Nesmí být ohnutá nebo být poškozená vodou.

Takto ohodnocené karty jsou na první pohled ve stavu, ve kterém by na turnaji byly považovány za označené a nevhodné pro hraní bez obalů.

Light Played (LP)

Light Played karty většinou vypadají, jako kdyby s nimi někdo dlouhodobě hrál bez obalů. Vyskytují se u nich stejná poškození jako u karet ve stavu Good ovšem ve větší míře a mohou být výraznější.

Patří sem karty, které mají více poškozené okraje nebo rohy, jsou mírně ohnuté, je na nich podpis ilustrátora nebo razítko z turnaje. Zkrátka výrazný zásah do vzhledu karty.

Karta však stále musí být bez problémů hratelná na turnaji v případě obalení do kvalitních obalů s neprůhlednou zadní stranou.

Played (PL)

Played karta se vyznačuje nejhorším stupněm opotřebení, kterého se dá dosáhnout dlouhodobým hraním bez obalů.

Karty jsou obvykle ve velmi špatném stavu někdy až na hranici turnajové hratelnosti v obalech. Běžné jsou ohnutí, poškrábání, podpisy a silné opotřebení.

Pokud je karta poškozená ještě více a je například prodřená, zcela zlomená, nebo má další extrémní poškození, označuje se jako Poor. Karty ve stavu Poor téměř neprodáváme a pokud, jsou výrazně označeny, aby nedošlo k nedorozumění.

 

Pokud budete mít ke stavům karet jakékoliv dotazy, neváhejte se na nás obrátit ať už prostřednictvím e-mailu na obchod@blacklotus.cz nebo přímo na naší facebookové stránce.