Top 5 deskových her z Lotusu (Regisův výběr)

Když se pohybujete v oblasti deskových her tak často, jako my, neubráníte se dotazům na doporučení a hodnocení jednotlivých her. A protože i mezi námi se názory liší, připravili jsme si minisérii na toto témat. Dnes si můžete počíst o mých top 5 hrách.

 

5. Terra Mystica

main1-15_1

Terra Mystica mě oslovila variabilitou území na hracím plánu. Základní políčka sice zůstávají vždy stejná, ale jejich důležitost se mění výběrem počátečních ras. A i při naprosto stejném rozložení národů budou dvě osídlené mapy nakonec vypadat pokaždé jinak. Nutnost držet se co nejblíže a zároveň co nejdále od ostatních hráčů, dělá z příjemné osidlovací hry noční můru, ve které bojujete o prostor k tomu se vůbec nadechnout. A rozdílné mechaniky u jednotlivých národů způsobí, že má každá hra úplně jiný průběh.

 

4. Podmořská města

unnamed

Vláďa Suchý umí dělat hry, u kterých strávíte několik hodin, způsobí vám bolení hlavy, ale přesto je chcete hrát znovu a znovu. Podmořská města jsou mozaikou a hlavolamem, který se snažíte dát dohromady a vytvořit nejlépe fungující civilizaci ve svém komplexu podmořských měst. Balíček karet dodává hrám variabilitu, statické akce na plánu jsou naopak pevným bodem, kolem kterého se točí vše ostatní. Každá hra je dlouhou řadou důležitých rozhodnutí, ale vždy se nakonec odmění tím, že vám poskytne pohled na vaši novou podmořskou civilizaci.

 

3. Vládci podzemí

vladci-podzemi

Mít vlastní jeskyni, ve které vás nikdo neruší, můžete si spokojeně odpočívat a veškerou práci za vás odvedou impové? To zní jako sen, ne? Tedy až do chvíle, než se skupinka dobrodruhů rozhodne, že jste veřejný nepřítel číslo jedna a přijde vybílit vaši pokladnici. Hra s neskutečně nádherným zpracováním a odporně krutými mechanikami, které vás nenechají ani na chvíli vydechnout. Přesto mám pokaždé radost, když můžu vyslat svoje impíky, aby mi vykopali tunel, nebo vydolovali zlato. Nakrmím svého draka a zaženu odporného trpasličího paladina, který se rozhodl, že mu moje obydlí z nějakého podivného důvodu vadí. Bavím se každou minutu hraní a nikdy nemůžu uvěřit, že mezitím uteklo pár hodin.

 

2. Through the Ages

through-the-ages-nove-divy-a-osobnosti

Hra, která mě přivedla ke složitějším deskovkám a vždy se k ní budu znovu rád vracet. Nový příběh civilizace — druhá edice hry přinesla důležité změny, které vyladily nevyváženost některých mechanismů a rozšíření Nové divy a osobnosti je pomyslnou třešničkou na dortu. Málokterá hra je tak vybalancovaná a zároveň zachovává variabilitu. Do hry přicházejí nové a nové karty, civilizace se rozvíjejí a vy se musíte přizpůsobit. Slabá civilizace bude poražena na kolena, nebo úplně zanikne. Ale ti nejvyspělejší si mohou zopakovat důležité okamžiky z historie naší civilizace. Chcete si zopakovat stavbu pyramid, Taj Mahalu nebo být u zrodu internetu a podniknout první let do vesmíru? S Through the Ages máte tu možnost a to se jen tak neomrzí.

 

1. Praga Caput Regni

praga

Praga je na trhu sice jen chvíli, ale okamžitě mě chytla a rychle jsem se nadchnul pro její opakované hraní. Téma středověké Prahy a její nádherné stylizované zpracování, propracované mechaniky a oblíbené herní prvky daly dohromady mix, který se jen tak neomrzí. Člověk navíc pokaždé odchází s dojmem, že se účastnil budování něčeho nádherného a výjimečného. Ostatní hráči s vámi sice soupeří, ale i když vám překazí plány, pořád přispívají k větší slávě krásného města. A pokud je chcete porazit, musíte prostě zvelebit Prahu ještě více. Opět se jedná o dlouhou hru, která vyžaduje plnou pozornost, ale odměnou za ni je neskutečný herní zážitek.