7 důvodů, proč si zahrát Flesh and Blood

exude_cover_1230asdkn123980.2e16d0ba.fill-1200x630

"Brány arény se otevírají a dovnitř vstupují dva hrdinové. Na sobě mají naleštěnou zbroj a v rukou třímají smrtící zbraně. Přehlídka pro nedočkavé publikum však rychle končí. Stačí pár úderů, aby zbroj ztratila svůj lesk a na písek arény dopadly první kapky krve. Diváci jásají, ale soupeři už se soustředí pouze jeden na druhého. Který z nich bude nakonec šikovnější, obratnější nebo bude mít víc štěstí? Na nohách zůstane jen jeden z nich a pouze ten se stane vítězem."

Tak nějak vypadá hra, kde se vžijete do kůže jednoho z bojujících a změříte síly ve vzájemném souboji s jiným hráčem. Na začátku tohoto roku se u nás objevilo několik krabiček karetní hry s tímto zajímavým tématem a od té doby nám pomalu přibývají nejen produkty, ale i hráči. S narůstajícím počtem akcí a zájmu se stále častěji setkáváme s dotazy na vše, co se okolo těchto novozélandských kartiček děje. Připravili jsme si pro vás krátké shrnutí důvodů, proč by vás měla tato hra zajímat.

 

7) Zkušenosti a plán

Za hrou stojí zkušená skupinka hráčů a sběratelů kartiček, kteří podle vlastních slov na vývoji pracovali sedm let před vydáním první edice. Zároveň mají už teď připravený desetiletý plán, jak se bude hra vyvíjet a které aspekty do ní budou postupně přibývat. Nemusíte se tedy bát rychlého konce a vlažné podpory, kterou se vyznačují jiní vydavatelé. Promyšlenost můžete vidět v každém aspektu hry a jejího vydávání, stejně jako podpory distributorů, prodejců a hlavně herních komunit.

 LGS008-P.width-450

6) Formáty hraní

S vlastním balíčkem si můžete zahrát ve dvou různých formátech, které se jmenují Blitz a Classic Constructed. Formát Blitz je skvělým způsobem, jak vstoupit do hry. Stačí vám balíček s méně kartami, hry jsou rychlejší a snadno se díky tomu naučíte základní principy hry a můžete rychle vyzkoušet jednotlivé hrdiny a jejich schopnosti. Blitz oceníte i ve chvílích, kdy vás bude tlačit čas a budete si chtít dát rychlou partičku, která může být hotová i za 15 minut. Classic Constructed je formátem profesionální úrovně. Balíčky jsou větší, hry jsou delší, ale nabízejí o to větší hloubku a variabilitu. Ve hře jsou také limited formáty, kde si rychle postavíte svůj balíček z náhodných karet — Draft a Sealed. Dostanete v nich k dispozici několik boosterů, ze kterých si postavíte balíček pro ten konkrétní turnaj. Každý z formátů je trochu jiný, ale všechny jsou zábavné a vyvážené.

 

5) Pořizovací cena

Vaše investice do této hry se bude odvíjet od způsobu, jakým se rozhodnete hrát, vašeho oblíbeného formátu a vašich aspirací na turnajové hraní. Předkonstuovaný Blitz deck se dá pořídit za 299 Kč, je okamžitě hratelný a velmi zábavný. Jeho vylepšení na formát Classic Constructed se dá zařídit za podobnou částku. Při běžném hraní si totiž velmi dobře zahrajete i s balíkem, ve kterém nejsou ty nejdražší karty. A můžete i pravidelně vyhrávat. Něco jiného je pak samozřejmě špičková turnajová úroveň, Tam dělá rozdíl každá chyba, každé přehlédnutí a každý drobný bonus v optimalizaci balíčku. Balíky, které uvidíte na turnajích o ceny, se pak snadno přehoupnou přes deset tisíc. Hra je však zábavná na všech úrovních. I s malou investicí si můžete složit několik balíků a zahrát spoustu výborných her. Pokud vám ale jde o slávu, nejvyšší příčky a budete chtít dosáhnout na finanční výhry, připravte si větší investici.

 248429_flesh-and-blood-tcg---monarch-blitz-deck-boltyn

4) Sběratelský aspekt

Tvůrci věnovali velkou pozornost sběratelské stránce hry. Podařilo se jim šikovně vymyslet systém, ve kterém jsou dostupné levné verze karet pro běžné hráče, ale zároveň existují velice vzácné sběratelské verze. Každá sada totiž vychází ve dvou variantách — 1st edition a Unlimited edition. 1st edition má omezený náklad, je k dispozici pouze krátkou dobu a také je dražší. Můžete si v ní však otevřít velmi vzácnou variantu Cold Foil legendárních karet, které jsou mezi sběrateli vysoce ceněné. Kromě nich se karty z první edice liší od unlimited pouze minimálně a funkčně jsou úplně stejné. Unlimited edice bude k dispozici vždy a jsou v plánu pravidelné dotisky. Je cenově velmi dostupná a můžete v ní otevřít všechny karty z dané sady mnohem levněji, než v edici první. Vznikají tak dva systémy, které existují vedle sebe a vzájemně si pomáhají. Sběratelé mají důvod investovat do alternativních verzí karet, což zlevňuje celkovou dostupnost karet pro hráče, kterým naprosto stačí unlimited verze. A nic vám nebrání se účastnit obou systémů.

 

3) Turnaje u nás

Pravidelné hraní začalo v ČR teprve nedávno, ale v několika městech už se hraje pravidelně a v dalších se tvoří malé komunity. Pravidelné hraní se zatím pořádá v Praze, Ostravě a Pardubicích. U nás v Black Lotusu se pravidelně scházíme v pondělky, ale není výjimkou, že se hráči sejdou na hru i vícekrát týdně. Struktura je prozatím volná a pořádají se Welcome eventy, Blitz turnaje, ale také drafty nebo sealed. Navíc se blíží prerelease nové edice, což je jedinečná příležitost, jak si hru vyzkoušet. Národní turnajové hraní se letos ještě nepodařilo zorganizovat a tak nemáme k dispozici mistrovství republiky, ale věřím, že příští rok už se to povede. A pokud chcete okusit prostředí většího turnaje, můžete vyzkoušet turnaje blízko za hranicemi.

op_2021_revised_noitalics.width-1200 

2) Turnajová struktura

Zatímco u nás jsou zatím turnaje v plenkách, Nový Zéland nebo USA už mají ustálenou strukturu s velkými turnaji a peněžními cenami. Příští rok už je naplánovaná velká turnajová struktura, jejíž vrcholem bude World Championship. Zdá se tedy, že turnajové hraní má před sebou zářivou budoucnost. Pevně věřím, že po větších turnajích ve spojených státech budou následovat i turnaje v Evropě.

 

1) Zábavná hra

Pokud vás nepřesvědčilo nic z výše uvedených důvodů, nezoufejte. To nejdůležitější jsem si nechal na konec. Flesh & Blood je totiž velmi zábavná hra. I pokud pominete všechny sběratelské aspekty a pořídíte si jenom pár blitz decků jako uzavřenou karetní hru, užijete si spoustu zábavy. Hra má nádherné ilustrace, jednoduchá pravidla, ale překvapivou hloubku rozhodnutí a především nabízí spoustu zábavných herních situací. Komunita je navíc velmi vstřícná a není problém najít člověka, který vám půjčí svůj balíček a zahraje si s vámi. Tak si vyzkoušejte nějakou tu partičku a určitě nebudete litovat.